Budúcnosť slovenskej cyklistiky už začala. Volá sa Petr Vakoč

Rodiny Štybarových sa cez víkend v priebehu Czech Cycling Tour opýtal: “Vzali by ste ma po pretekoch domov, keď idete cez Prahu?”

Keby však odvoz nenašiel…

“Tak pokojne pôjdem vlakom,” uistil.

Skromnosť je jednou z vlastností, ktorú na 23-ročný Petru Vakočovi mnohí oceňujú. Áno, práve vyhral najväčší český etapový závod. Ale hviezdne maniere rozhodne nemá.

“skromný, šikovný, dobre vychovaný, s perfektným rodinným zázemím, jazykovo vybavený.A vychádza s ľuďmi, “charakterizuje ho René Andrle, do konca roku 2013 jeho športový riaditeľ vo farme Etixxu.

Už tam na seba upozornil triumfy Okolo Slovenska a Okolo Madride, navrch získal striebornú medailu z majstrovstiev Európy do 23 rokov.

Andrle aj preto Vakoče odporučil Patrickovi Lefeverovi, manažérovi prvodivizního Etixxu. Ten váhal. “Ale Peter mal aj ponuku z Lampre a zaujímal sa o neho Movistar. Jeho talent bol zjavný. O miesto by núdzi nemal, “hovorí Andrle.

Dnes Lefevere určite neľutuje, že po českom mladíkovi bet365 nakoniec siahol. Však mu už tento rok na jar predĺžil zmluvu na ďalšie dva roky.

Vakoč doteraz v Etixxu hlavne pomáhal. Jeho služby ocenili hviezdy Cavendish, Kwiatkowski či Urán.S kolumbijským vrchára absolvoval v máji aj svoj prvý trojtýždňové preteky, talianske Giro.

Avšak zároveň platí: ak dostane v závode šancu ísť na seba, dá o sebe vedieť. “Peter sa trhá o svoju pozíciu. Nechce byť len domestik, “uisťuje Andrle.

Tak vlani vyhral v sólovom úniku etapu Okolo Poľska a stal sa akademickým majstrom sveta.

Tak si tento rok došiel pre bronz z Európskych hier, kde porazil aj Boonen a Terpstra, slávnej kolegami z Etixxu, ktorí štartovali za svoje národné tímy.

“V Baku sme Petrovi podriadili taktiku celého českého tímu,” spomína reprezentačný kouč Tomáš Konečný. “Ostatní chlapci sa pre neho obetovali a on potom dokázal predať, čo vie.”

Vzápätí ovládol pred Leopoldom König domáce majstrovstvá.Hodinu potom mu telefonicky gratuloval aj nadšený Lefevere a uistil ho, že firma Vermarc, výrobca tímových dresov, hneď nasledujúci deň začne pracovať na novom Vakočově trikote majstra Česka. “Keď mi dorazil, mal som z neho radosť ako z narodeninového darčeka,” rozprával.

V nedeľu dosiahol tiež na svoje prvé etapové prvenstvo v prvodivizním Etixxu. “Fantastický pocit. Asi zatiaľ najväčší úspech v mojej kariére, “líčil v cieli Czech Cycling Tour.

Andrle vyzdvihuje Vakočovu zjavnú pretekársku inteligenciu:” Vie, čo chce a čo má robiť. “Tomáš Konečný dodáva:” Má to v hlave zrovnané a vie čítať preteky. “

To sa prejavilo aj v kritickej chvíli pri sobotňajšej kráľovskej etape Czech bet365 mobil Cycling Tour.V záverečnom okruhu v Šternberku mal jeho tímový kolega a líder pretekov Štybar kŕče, rovnako tak Serry, ďalší jazdec Etixxu – kým Jan Bárta z Bory sa už virtuálne obliekal do ružového dresu lídra.

Vakoč, takisto bojujúci s kŕčmi, v tú chvíľu strácal na Bártová skupinu pol minúty, napriek tomu sa do nej na poslednom kilometri dotiahol a zachránil tým pre svoj tím vedenie v závode.

NA STUPŇOCH VÍŤAZOV. Tí najlepší z Czech Cycling Tour: uprostred celkový víťaz Petr Vakoč, vľavo je druhý Jan Bárta, vpravo potom tretí Zdeněk Štybar.

Platí za univerzála, ktorý vie takmer všetko.Mnohí ho vidia v najbližších rokoch v úlohe elitného jazdca pre kopcovité klasiky či na týždenných etapových pretekoch. “Nebude asi vyloženým vrchára pre trojtýždňové preteky Grand Tour ako Kreuziger alebo König,” usudzuje Andrle.

Avšak Konečný namieta: “Je stále strašne mladý, vyvíja sa. Na českej Tour ukázal, že dokáže zájsť tiež v kopcoch. Môže dozrieť aj do jazdca, ktorý uspeje na Grand Tour. “

Veta, že Peter Vakoč je českým mužom pre budúcnosť, znie poslednou dobou veľmi často.

“A tá budúcnosť už začala,” hovorí Konečný po víťaznom ťažení pražského mladíka na Czech Cycling Tour.

Bet365 slovakia