W związku z tym przed rodzicami stoi trudne zadanie

Rozwiązanie małżeństwa bez wątpienia wyzwanie dla całej rodziny. Niektórzy psychologowie uważają, że to właśnie rozwód, a nie śmierć bliskich, jednym z najczęstszych i najpoważniejszych przyczyn, powodujących depresję. W każdym razie, nawet jeśli jest to dość kontrowersyjne stwierdzenie, rozwód jest zawsze poważne urazy psychiczne. Ale jeśli para ma dzieci, to dramatyzm zdarzenia zwiększa się kilka razy, bo ciężar doświadczeń spoczywa nie tylko na ramiona byłych małżonków, ale i na kruche wieszaki dziecka. Żaden maluch nie może zrozumieć i zaakceptować, że jest niezniszczalna dla niego związek mamy i taty tak nagle rozpadnie.

W związku z tym przed rodzicami stoi trudne zadanie — aby zachować twarz, zachowywał się spokojnie i godnie, bez względu na wewnętrzną , pomóc dziecku dostosować się do nowych warunków życia, dać mu poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dziecko w niczym nie zawinił, i trzeba go chronić od tak wielkiego w tej sytuacji poczucia winy. Jednak, mimo chęci rodziców nie zaszkodzić dziecku, wiele z nich wciąż popełniają błędy, które mogą być spowodowane przez rozpaczą, negatywnymi emocjami i poczuciem krzywdy. Zdecydowaliśmy się przeanalizować to najczęstsze z nich.
Błąd nr 1. Zniszczenie odebranych w domu zasad

Rozwód z pewnością wybija z rutyny. w swoje myśli rodzica, z którym teraz będzie żyć dziecko, może być nie do przestrzegania zasad, które wcześniej zostały podjęte w rodzinie, więc może zakazać wcześniej tolerowany, lub odwrotnie, zezwalać na to, że należałoby zakazać. Rodzic nawet nie podejrzewa, że w ten sposób metodycznie niszczy zwykły sposób życia dziecka.

Wskazówka: należy Kontynuować do przestrzegania ustalonych w domu zasad i trzymać się znanego systemu edukacji. Jeśli dziecko było dozwolone się zrelaksować po szkole pół godziny, oglądając bajki, niech ta zasada pozostaje bez zmian i wtedy, gdy jeden z rodziców opuści dom. Jeśli codziennie czytać dziecku przed snem, staraj się wieczorami dać dobrą bajkę w twoim wykonaniu. Nie należy nadmiernie chwalić, żałować, karcić dziecka za oceny, jeśli wcześniej tego nie robili. Tak, przestrzeganie ustalonych w domu zasad pomoże dziecku zrozumieć, że świat nie zawalił się i jego zwykły rytm życia w ogóle się nie zmieni. A dyscyplina daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i adaptacja do nowych warunków odbędzie się mniej bolesne.
Błąd nr 2. Konkurencja między małżonkami

Po rozwodzie jeden z rodziców może rozpocząć się “wygrać” miłość dziecka u innego (lub oboje rodzice od siebie — każdy ze swojej strony). On będzie się starał być dla dziecka lepiej, niż drugi, — pozwoli jeść słodyczy po tym, jak dziecko już umył zęby, grać w gry komputerowe bardziej wyznaczonym czasem, zamień lekcje w szkole wspólnym wyjściem do zoo itp. Jednak taki “dobry” rodzic nie myśli o konsekwencjach swoich działań. Ponieważ dziecko łatwo może zacząć manipulować rodzicami za pomocą wyrażenia “A oto tata (mama) mi pozwala…”. I jeśli zranionych rodzice wejdą w ciche przyzwolenie na wojnę ze sobą, gdzie główną bronią będzie duży stopień oddając dziecko, to oni ryzykują wychować dziecko odpadami, nastrojowy i którzy uznają władzy rodzicielskiej. No i na pewno ta walka jest całkowicie zniszczy i bez tego trudne relacje byłych małżonków.

Wskazówka: można Wykluczyć ze związku z byłym mężem (lub z byłą żoną) żadnej konkurencji za miłość dziecka. Tak, małżeństwo rozpadło się, ale byli mąż i żona nadal pozostać ojcem i matką dla dziecka. I, nie zważając na trudną sytuację, im trzeba spróbować stać się sojusznikami w sprawach wychowania dziecka. I nie ma znaczenia, z kim on będzie żył, — odpowiedzialność za życie dziecka i za to, jakim człowiekiem będzie, gdy dorośnie, są oboje rodzice.

Sponsor: Sklep Banaby.pl, który ma w swojej ofercie produkty takie jak kocyki dla dzieci, zasłony dla dzieci – oraz łóżko dla dziecka – meble Banaby. Polecamy sklep Banaby.pl